امروز: جمعه 01 تیر 1397 برابر با 22 جون 2018

 

دارای مجوز  رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 93/28012

دانش و فن (38)

دانش و فن

خطوط هوشمند، ارائه دهنده سرویس‌هایی است که تعرفه هر دقیقه تماس با آن، چندین برابر تعرفه مکالمه عادی است؛ موضوعی که بسیاری از مشترکان از آن آگاه نیستند.


اینفوگرافی که در این خبر مشاهده خواهید کرد برای شما اثرات مخرب نور گوشی هوشمند را بر مغز و بدن شما نشان می‌دهد.


کارشناسان سلامت امواج معتقدند امواج اینترنت موبایل از اینترنت وای‌فای به مراتب مضرتر خواهد بود.

یکشنبه, 13 فروردين 1396 16:39

مشکل هنگ کردن صفحات لمسی را اینگونه رفع کنید

نوشته شده توسط

اگر صفحات لمسی تبلت و موبایل های شما هنگ می کند و دیگر پاسخ نمی دهد با راهکارهایی ساده می توانید این مشکل را حل کنید.

جمعه, 27 اسفند 1395 16:23

7 روش طلایی برای مقابله با هکرها

نوشته شده توسط

در این ایجا سعی داریم تا شمارا با 7 روش برای جلوگیری از جاسوسی هکرها آشنا کنیم.

اگر گوشی شما درون آب افتاد، با استفاده از راهکارهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم می توانید از آسیب دیدن دستگاه‌تان جلوگیری کنید.

استفاده مکرر از شبکه های اجتماعی آسیب های فراوانی در پی دارد که یکی از شاخص ترین آن ها افسردگی است.

جمعه, 26 شهریور 1395 17:48

ماه عامل زلزله‌های زمین است

نوشته شده توسط


یافته‌های محققان ژاپنی حاکی از آن است ماه احتمالا عامل زلزله‌های بزرگ زمین است.

یکشنبه, 07 شهریور 1395 17:32

شبکه ملی اطلاعات چیست؟

نوشته شده توسط

با افتتاح شبکه ملی اطلاعات گام جدیدی در فضای مجازی برداشته می‌شود.

در بين حواس پنج‌گانه، بينايي بيشترين سطح از قشر مغز را به خود اختصاص داده و شايد مهم‌ترين وسيله ارتباطي انسان با جهان بيرون باشد.

براي درك صحيح تصوير، سلامت سيستم بينايي و گيرنده آن يعني چشم‌ها الزامي است. مشكلات و بيماريهاي‌ چشم مانند هر سيستم ديگري در بدن خود را باعلائمي نشان مي دهند تا فرد مبتلا را با خبر كنند. همان طور كه تب در بسياري از بيماري‌هاي بدن يك علامت هشداردهنده است. در چشم نيز قرمزي چشم يک علامت از وجود بيماري يا مشكل است. البته بايد دانست كه قرمزي چشم هميشه علامت يك بيماري چشمي نيست و در بسياري از موارد يك امر طبيعي است مثل قرمزي چشم صبح‌ها پس از برخاستن از خواب يا قرمزي چشم به دنبال بيداري طولاني و كار سنگين يا قرمزي چشم هنگام سرماخوردگي و يا پس از گريه كردن.

در این خصوص خبرنگار ایسنا سراغ یک پزشک متخصص و جراح چشم رفته تا با وی گفت‌وگویی داشته باشد.

دکتر طاهری در گفت‌وگو با (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، گفت: معمولاً عفونت‌هاي چشم (كونژونكتيويت‌ها) علاوه بر قرمزي چشم علايم ديگري مانند ترشحات چركي، چسبندگي پلك‌ها، اشك‌ريزش و سوزش چشم‌ها دارند. در بعضي موارد به خصوص در عفونت‌هاي ويروسي چشم (كونژونكتيويت‌هاي ويروسي) ممكن است تب، گلودرد و علايم سرماخوردگي نيز همراه اين نشانه‌ها باشد. در اين موارد همان ويروسي كه باعث سرماخوردگي شده، چشم را نيز درگير كرده است. درمان عفونت‌هاي چشم معمولاً قطره يا پماد آنتي‌بيوتيك موضعي مثل قطره كلرامفنيكل يا پماد ارتيرومايسين است. شستشوي چشم با چاي سرد نيز براي تسكين علايم و كاهش ترشحات مفيد است.

وی افزود: بايد دانست كه رعايت بهداشت در موارد كونژونكتيويت بسيار مهم است چون اين عفونت‌ها واگير داشته و به راحتي از فرد مبتلا قابل سرايت به افراد سالم مي‌باشند. از جمله راه‌هاي سرايت، دست دادن و روبوسي با افراد مبتلا و استفاده از حوله مشترك است. لازم به يادآوري است كه نبايد انتظار داشت كه با شروع درمان با قطره يا پماد آنتي‌بيوتيك بلافاصله عفونت بهبود يابد و معمولاً اين بيماري بايد سير خود را طي كرده و به تدريج بهبود ‌يابد. در بعضي موارد مانند عفونت‌هاي چشمي كودكان زير 5 سال با بعضي باكتري‌ها مثل هموفيلوس يا ميكروب سوزاك علاوه بر درمان موضعي بايد درمان با آنتي بيوتيك خوراكي يا تزريقي نيز انجام شود.

وی بیان کرد: در آلرژي و حساسيت‌هاي چشمي علاوه بر قرمزي چشم معمولاً خارش و گاهي اشك‌ريزش نيز وجود دارد ولي خارش علامت بارز است. پيدا كردن ماده ايجادكننده حساسيت (آلرژن) در بعضي موارد مانند يكي لوازم آرايش، گرده گياهان در بهار و يا حتي پر بالش آسان است ولي در اكثر موارد پيدا كردن ماده ايجادكننده حساسيت مشكل است و باتوجه به اينكه هزاران ماده حساسيت‌زا در هواي تنفسي به خصوص در شهرهاي بزرگ وجود دارد گاهي يافتن عامل آلرژن امكان‌پذير نيست.

وی تاکید کرد: حساسيت‌هاي چشم معمولاً زودگذر و موقتي بوده و بعد از چند روز حتي بدون درمان بهبود مي‌يابند ولي در بعضي موارد مانند ورم بهاره ملتحمه يا انواع آتوپيك، حساسيت سير چندماهه و يا چند ساله داشته و براي درمان نياز به استفاده طولاني از دارو مي‌باشد. درمان حساسيت‌هاي معمول چشمي شامل استفاده از قطره‌هاي موضعي مثل قطره آناپريدين، فلوكورت و كرومولين و استفاده از كمپرس سرد مي‌باشد. خنك كردن چشم‌ها و كمپرس سرد به صورت قابل توجهي علايم را تسكين مي‌دهد.

وی خاطر نشان کرد: بايد به خاطر داشت كه سطح قرنيه چشم از نظر عصب‌گيري حس درد غني‌ترين نقطه بدن مي‌باشد و خراش‌هاي سطحي كه در نقاط ديگر بدن ممكن است هيچ علامتي را ايجاد نكنند، در سطح قرنيه با علايم فراواني مانند قرمزي، سوزش، اشك‌ريزش و احساس جسم خارجي در پشت پلك خود را نشان مي دهند. پس احساس جسم خارجي لزوماً به معناي وجود جسم خارجي در چشم نيست و گاهي به خاطر خراش‌هاي سطح قرنيه مي‌باشد. در مورد خراش‌هاي قرنيه پس از معاينه چشم و اطمينان از وجود نداشتن جسم خارجي معمولاً پانسمان چشم و استفاده از يك آنتي‌بيوتيك موضعي براي جلوگيري از عفونت باعث بهبود علايم مي‌شود. پانسمان به صورت خارجي يا به صورت لنز پانسماني بوده و معمولاً پس از يكي دو روز برداشته مي‌شود.

وی اشاره کرد: اجسام خارجي نيز باعث ايجاد علايمي شبيه خراش‌هاي قرنيه يعني قرمزي، سوزش، آبريزش و احساس جسم خارجي مي‌شوند. در اين موارد بايد ابتدا چشم با آب شستشو داده شود و اگر جسم خارج نشد كوشش بيشتري براي خروج آن انجام نشود چون باعث آسيب بيشتر مي‌گردد و لازم است به چشم پزشك مراجعه شود. چشم پزشك زير ميكروسكوپ اقدام به معاينه چشم و در آوردن جسم خارجي كرده و پس از آن معمولاً چشم پانسمان شده و آنتي‌بيوتيك موضعي تجويز مي‌گردد.

وی بیان کرد: بالا رفتن فشار چشم به صورت حاد (گلوكوم حاد زاويه بسته) باعث ايجاد درد و قرمزي چشم همراه با تاري ديد و نيز در بعضي موارد سردرد و تهوع و استفراغ مي‌شود. اين حالت معمولاً در حوالي غروب در خانم‌هاي ميانسال ايجاد مي‌شود. در اين بيماري كه آب سياه حاد نيز ناميده مي‌شود به خاطر بسته شدن راه خروجي مايع زلاليه در چشم و تجمع آن، فشار چشم ناگهان بالا مي‌رود كه اين بالا رفتن فشار باعث ايجاد درد و قرمزي چشم، تاري ديد و ديدن هاله اطراف اشياء و نيز سردرد و تهوع و استفراغ مي‌گردد. در اين بيماري بايد با استفاده از داروهاي موضعي و خوراكي و تزريقي فشار چشم پايين آورده شده و سپس براي جلوگيري از ايجاد حمله مجدد براي بيمار ليزردرماني براي هر دو چشم انجام شود.

وی اضافه کرد: بالا ماندن فشار چشم براي مدت طولاني باعث ايجاد صدمه به عصب بينايي و خود چشم و كم‌بينايي و نابينايي دائمي مي‌شود. البته بايد دانست كه سردرد در اكثر موارد علت چشمي ندارد و بيشتر به خاطر مشكلات مغز و اعصاب (نورولوژيك) مي‌باشد. حتي در يك مورد سردرد كه سردرد خوشه‌اي ناميده مي‌شود، سردرد يكطرفه همراه با قرمزي و اشك‌ريزش چشم همان طرف مي‌باشد كه اين مورد نبايد با مشكلات چشمي اشتباه شود. اين را نيز بايد به خاطر داشت كه بيماري گلوكوم (آب سياه) هميشه با سردرد همراه نيست و نوع مزمن آن در مراحل اوليه هيچ علامتي براي بيمار ايجاد نمي‌كند و تنها در موارد پيشرفته است كه باعث اختلال در ميدان بينايي و كاهش بينايي مي‌شود.

وی ادامه داد: در نوع مزمن آب سياه كه اتفاقاً شايع‌ترين نوع آن مي‌باشد، فقط معاينه توسط چشم پزشك مي‌تواند به تشخيص بيماري كمك كند. درمان بيماري گلوكوم (آب سياه) با داروهاي كاهنده فشار چشم در مراحل اوليه مي‌تواند از آسيب‌هاي بيشتر به چشم و عصب بينايي جلوگيري كرده و فرد زندگي و بينايي طبيعي داشته باشد. باز هم يادآوري مي‌شود كه افزايش فشار چشم در نوع مزمن بيماري آب سياه (گلوكوم) در مراحل اوليه براي بيمار هيچ علامتي ايجاد نمي‌كند وبيمار سردرد، قرمزي چشم و يا ساير علائم چشمي ندارد.

وی تصریح کرد: خشكي چشم و كمبود قسمت آبكي اشك در بعضي موارد به تنهايي و در بعضي موارد همراه با بيماري‌هاي ساير اعضاء‌ بدن مي‌باشد. مثلاً در سندرم شوگرن خشكي چشم همراه با خشكي دهان و ساير مخاط‌ها است. در بعضي بيماري‌هاي روماتيسمي نيز خشكي چشم يكي از علايم بيماري مي‌باشد. خشكي چشم و كمبود اشك ايجاد علايمي مثل احساس جسم خارجي، سوزش، قرمزي چشم و آب‌ريزش از چشم مي‌كند. اين علايم در فصول گرم و خشك و مناطق خشك و هواي آلوده شديد مي‌شود. برخلاف تصوري كه از نام آن برمي‌آيد، آب‌ريزش و اشك‌ريزش به خاطر تحريك سطح چشم يكي از علايم خشكي چشم است.  درمان خشكي چشم در موارد خفيف و متوسط شامل قطره‌هاي جايگزين اشك و نرم‌كننده‌ها مانند انواع قطره‌هاي اشك مصنوعي و مواد نرم‌كننده مي‌باشد. در موارد شديدتر گاهي نياز به اقدامات ديگر مانند بستن مجراهاي خروج اشك در چشم براي جلوگيري از خروج اشك از چشم و ساير اقدامات مي‌باشد.

دکتر طاهری افزود: مشكلات پلك‌ها مثل بلفاريت (عفونت و التهاب لبه‌هاي پلك) مي‌تواند باعث سوزش، قرمزي چشم و احساس جسم خارجي شود. در بلفاريت التهاب و عفونت لبه‌هاي پلك وجود دارد. در مواردي شوره‌هاي ريزي به لبه‌هاي پلك و ريشه مژه‌ها مي‌چسبد. التهاب پلك در موارد شديد با چشم غيرمسلح نيز به صورت قرمزي و ضخيم‌شدگي لبه پلك‌ها وكم پشت شدن مژه‌ها قابل مشاهده است. در اين موارد معمولاً قرمزي چشم نيز وجود دارد. درمان اكثر موارد بلفاريت (عفونت و التهاب لبه پلك) شامل بهداشت لبه پلك مي‌باشد. بهداشت لبه پلك شامل شستشوي لبه پلك و ريشه مژه‌ها با كف شامپو بچه و ماساژ پلك‌ها، حوله گرم (كمپرس گرم پلك‌ها) مي‌باشد.

وی در پایان گفت: در موارد شديد نياز به درمان دارويي موضعي و خوراكي است.در بعضي موارد قرمزي چشم به خاطر مشكلات در محل رويش مژه‌ها به صورت مژه‌هاي نابجا يا به داخل برجسته شدن مژه‌ها (تريكياز) و يا به داخل برگشتن لبه پلك (آنتروپيون) است. گاهي هم به خاطر بيماري قبلي مثل تراخم و ... نامنظمي در لبه پلك وجود دارد كه باعث ايجاد مشكل مي‌شود. در اين موارد در صورتي كه علايم با درمان‌هايي مثل اشك مصنوعي و پمادهاي نرم‌كننده بهبود نيابد، معمولاً نياز به جراحي براي اصلاح وضعيت غيرطبيعي پيدا مي‌شود.

صفحه1 از3

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز717
mod_vvisit_counterدیروز868
mod_vvisit_counterاین هفته6013
mod_vvisit_counterهفته قبل7686
mod_vvisit_counterاین ماه23398
mod_vvisit_counterماه گذشته21642
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1309482

بازدیدکننده جاری : 10
آدرس آی پی : 54.167.230.68
,
امروز : 22, جون, 2018

حالت های رنگی