امروز: دوشنبه 29 مهر 1398 برابر با 21 اکتبر 2019

 

دارای مجوز  رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 93/28012

یادداشت

ویژگی‌های شخصیتی مولانا عبدالحمید که به سه مورد آن اشاره میشود باعث موفقیت و محبوبیت او در سطح ملی شده که میتواند بعنوان یک ظرفیت برای حل بحرانهای منطقه ای مورد استفاده قرار گیرد.


 اول: تقوا و خدا ترسی، که ایشان را تبدیل به فردی شجاع و با درایت نموده که هرگاه احساس میکند باید در مورد مساله ای خاص اعلام موضع کند بدون ترس و محافظه کاری این کار را انجام میدهد. از نشانه های تقوای او می توان به اعتکافش در مسجد در ماه مبارک رمضان اشاره کرد. در حالیکه همه ما و حتی علما و روحانیون تمایل داریم ماه رمضان را در کنار خانواده و سفره های رنگی افطار و سحر سپری کنیم، مولوی عبدالحمید ترجیح میدهد تمام ماه رمضان یا بخشی از آنرا در مسجد به خودسازی و تفکر بگذارند. برخلاف تصور عموم، مولانا بیشتر شخصیتی معنوی است تا سیاسی و در سخنان او توجه به خدا و رعایت احکام و محرمات برجسته تر از سیاست است.


 دوم: دید گسترده و تفکر پلورالیستی جناب مولوی که او را در سطح ملی و  منطقه ای مطرح نموده است. او در استانی که اکثریت جمعیت آنرا اهلسنت تشکیل می دهند و افراط گرایی های مذهبی در دو کشور همسایه میتواند استان را تحت تاثیر قرار  دهد، بر رعایت حقوق شیعیان و حرمت مال و جان آنان تاکید میکند و این در حالی است که  جامعه اهلسنت استان خود احساس تبعیض میکند و زمینه خشونت هم در استان فراهم است اما مولوی همیشه بر همزیستی مسالمت آمیز با شیعیان و پیگیری مطالبات اهلسنت از راههای مدنی و گفتگو و تعامل تصریح میکند. این امر با توجه به شرایط بحرانی کشورهای همسایه و امن بودن استان و کشور بیشتر جلوه پیدا می کند.


 سوم: نداشتن نگاه قوم گرایانه و خودمحوری. در منطقه ای که رقابتهای قومی و طایفه ای برای کسب قدرت اداری و سیاسی در آن رواج دارد، شیخ الاسلام مولوی عبدالحمید در حالیکه میتواند از نفوذ معنوی خود برای گماردن اعضای طایفه خود در برخی مسئولیتهای اداری و شورای شهر استفاده کند اما از خرد جمعی بهره برده و به بهای ناراحت شدن برخی اعضای طایفه اش از این رانت استفاده نکرده و کمتر شاهد نفوذ نزدیکان او در شورای شهر یا تشکیلات اداری هستیم. این مساله وقتی بیشتر نمود پیدا میکند که برخی دیگر از علمای استان در انتخابات ها و انتصابات محلی بیشترین تلاش را برای گماردن نزدیکان خود در پستها و استخدامها دارند.


 نکته پایانی: مولانا عبدالحمید گرچه معصوم نبوده و ممکن است مانند همه ما در زندگی فردی و اجتماعی اش دچار اشتباهاتی بشود اما با داشتن ویژگی‌های فوق در کنار سادگی و صداقت توانسته به شخصیت  کاریزماتیکی تبدیل شود که حرف و عملش مورد تایید میلیونها نفر در داخل و خارج کشور قرار بگیرد بگونه ای که میتواند در تعیین رئیس جمهور کشور بزرگ و قدرتمندی مانند ایران تاثیر گذار باشد.

 

امان الله تمنده‌رو/ دکترای جامعه شناسی

آنجا دختران دغدغه شأن آب است و پیدا کردن نانی برای خوردن

مرثیه ای برای دخترانی که رویایشان آب لوله کشی بود!

اینجا در روستای کموبازار چابهار، هنوز هم مثل روزگاران سخت قرون گذشته، زنان و دختران روستا با کوزه و ظرف های سفالین و پلاستیکی و از هوتک ها و آب انبارها، برای شرب و پخت و پز آب می آورند، و چه کسی باور می کند که این روستا، تکه ای از سرزمین ثروتمندی بنام ایران باشد.
مگر این دختران جوان، چه گناهی کرده‌اند که در گوشه‌ای یاد رفته از خاک زرخیز ایران بدنیا آمده اند؟

کدامیک از مسئولان دولت تدبیر و امید در استان سیستان و بلوچستان برای عرض تسلیت و دلداری بسراغ خانواده این دو دختر ناکام در روستای کموبازار رفتند؟ و براستی استانداری استانی که اینگونه در آن دختران نوجوانان و در راه آوردن آب به خانه جان می‌دهند، چه افتخاری دارد؟

محمدرضا شوق الشعراء- یزد

بر اساس گزارش ایرنا ، چهارشنبه 17 مهر98، برداشت آب از «هوتگ» جان دو دختر ۱۴ و ۱۶ ساله به نام‌های سارا و بسمه کلمتی در روستای ریمدان از توابع بخش دشتیاری شهرستان چابهار را گرفت .

سه شنبه, 09 مهر 1398

چندی پیش قطاری در سیستان و بلوچستان از ریل خارج شد.

حادثه‌ای که مثل تمام حوادث تراژیک و غمناک بود؛ اما در این بین نکته‌ای از «خلیل الله بلوچی» فعال بلوچ در شبکه‌های مجازی منتشر شد که نمی‌توان از آن به سادگی گذشت:

او نوشت: وقتی سانحه قطار زاهدان پیش آمد، مردم بلوچ روستای شورو زاهدان به کمک آسیب‌دیدگان شتافتند، کفش‌ها‌ و لباس‌های خود را از تن درآورده و به مسافرین قطار دادند.

زخمی‌ها را با پای برهنه تا کیلومترها بردند. این مردم نجیب در یک فاجعه بدون آموزش بهترین عملکرد را داشتند.

شاید در نگاه اول کمی بوی طرفداری از مردم آن خطه به مشام برسد اما کسانی که چند صباحی را با بلوچ‌ها ارتباط داشته‌اند به خوبی می‌دانند که آنان افرادی خونگرم، منظم، متین و بسیار مهمان‌نواز هستند.

و اما داستان من...

در سال ۱۳۸۲ برای انجام خدمت سربازی به شهرستان خاش واقع در استان سیستان و بلوچستان رفتم.

هیچ تصور مثبتی از آن منطقه نداشتم فقط می‌دانستم که قرار نیست در منطقه‌ای خوش آب و هوا با امکانات ریز و درشت شهری خدمت کنم.

از شیراز سوار بر اتوبوس زاهدان شدم. در همان بدو ورود توجه‌ام به آنها جلب شد. افرادی با لباس‌های سفید و بسیار تمیز و یکدست.

از شخصی که کنار من نشسته بود مسیر را پرسیدم و او با بیان اینکه محل خدمتی‌ام از شیراز خیلی خیلی سخت‌تر است با ارائه آدرس و راهنمایی‌های متعدد و در پایان شماره‌تلفنش‌ سعی کرد دغدغه من را برای رسیدن به پادگان کم کند.

5 صبح به ترمینال زاهدان رسیدیم و او برای اینکه مطمئن شود مسیر را درست می‌روم مرا تا خودروهای سواری زاهدان که به طرف خاش می‌رفتند، راهنمایی کرد و با سفارشات متعدد مرا به راننده خاشی سپرد.

پیش خودم فکر می‌کردم شاید او فردی خاص بوده و دیگران مثل افرادی که در شهرها و روستاهای کوچک و بزرگ زندگی می‌کنند متفاوت باشند.

راننده مورد اشاره مرا تا پادگان رساند و باز هم همان رفتار محبت‌آمیز و شماره تلفن خانه و همراهی که به من داد و درخواست کرد بدون هیچ تعارفی نیازهایم را به او بگویم.

بعد از یک سال و نیم تازه فهمیدم که بلوچ‌ها یک خاصیت بزرگ دارند و آن اینکه برای تحمل سختی‌ها و کمبود امکانات یک اصل را هیچ وقت فراموش نمی‌کنند و آن اینکه به هم احترام بگذارند و اگر چیزی دارند با هم بخورند تا سفره‌اشان رنگین‌تر از سفره همسایه نباشد.

در بسیاری از مشکلات زندگی اجتماعی‌اشان کاری می‌‌کردند تا آنچه که رخ داده ختم به خیر شود.

در حوادث و شرایط تلخی زندگی هم حضوری حداکثری دارند؛ آنجا دیگر کسی نمی‌گفت که من از کدام قبیله و تیره هستم و یا اینکه من مهندسم و آن کارگر!

اگر در تصادفی مصدومی وجود داشت هر چه سریع‌تر او را به بیمارستان می‌فرستادند و اگر کسی فوت می‌شد با احترام او را حمل می‌کردند تا به قول خودشان میت روی زمین نماند.

سرزمین عاشق فیلم‌های هندی و پاکستانی دارای امکانات بسیار محدودی است و حوادث تروریستی همچون تاسوکی و افرادی مثل عبدالمالک ریگی اول قلب مردم بلوچ را نشانه می‌گیرند.

اما حساب خیلی‌ها را نباید به نام مردم صمیمی بلوچ نشود  و این واقعیتی است که من دیدم و بدان اعتراف می‌کنم/عصر ایران


 محمد جلالی

"افتخار مي كنم كه در استان من سيستان و بلوچستان، در نزديكي شهر زاهدان صدها ريزعلي خواجوي وجود دارد"

قطاري كه هرگز به مقصد نرسيد ولي گويا هدفش به نمايش گذاردن جوانمردي و رشادت مردمي شريف و نجيب در دل دور افتاده ترين نقطه كويري ايران بود. مردم نجيب روستاي #شورو در ٧٠ كيلومتري زاهدان در دل كوير!

فقط براي يك هفته از وين به سيستان و بلوچستان براي انجام كاري بازگشتم. سفري كه به بزرگ ترين درس زندگي براي من تبديل شد. درس جوانمردي، درس رشادت، درس نجابت. درسي كه در سن ٥٠ سالگي به من اموخت كه هيچ نياموخته ام. درسي در دل كوير ايران.

قطاري پس از كمتر از يك ساعت حركت از زاهدان به طرز هولناكي واژگون گرديد. بلي واژگون! شنيدنش سخت است ولي براي من كه مسافر ان قطار بودم حتي مرور آن لحظه در ذهن بسيار درداور است. ‌

پس از واژگوني موفق شدم خودم را به بيرون واگن بكشم. زماني كه هنوز هيچ نيروي امدادي به محل حادثه نرسيده بود. سيل عظيمي از موتور سيكلت سواران و خودروها را از دور مشاهده كردم كه سراسيمه خود را به محل حادثه مي رساندند. از دور مانند لشكري شتابان به سمت قطار واژگون شده به نظر مي رسيدند. به محض رسيدن انگار كه از قبل دوره هاي مديريت بحران ديده باشند به دسته هايي تقسيم شده و هر دسته به سمت يك واگن براي كمك رفتند. مصدومين حادثه را به بيرون واگن منتقل مي كردند. عده اي از انها مراقب مصدومين بودند و عده اي داخل واگن ها در حال خارج كردن مصدومين. بسيار هماهنگ! ‌

عمليات نجات، انتقال و پرستاري را به زيباترين شكل ممكن با دست خالي انجام دادند. پسر بچه هاي روستاي شورو از زير واگن از محلي بسيار پر خطر وارد واگن ها مي شدند و به سايرين خبر ميدادند كه ايا مصدومي در انجا هست يا خير!  روستائيان از دادن كفش و لباس و موبايل هايشان به مسافرين دريغ نمي كردند.

امروز شنبه ٦ مهر پس از گذشت دو روز از حادثه در وين هستم. اين سفر پربارترين و در عين حال تلخ ترين سفر زندگي من بود.

از راه دور دست شما عزيزان روستاي شورو را به گرمي مي فشارم و براي تشكر و عرض ارادت سال بعد به روستاي پر مهر شما باز خواهم گشت.

صفحه1 از59

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز48
mod_vvisit_counterدیروز397
mod_vvisit_counterاین هفته445
mod_vvisit_counterهفته قبل3050
mod_vvisit_counterاین ماه8279
mod_vvisit_counterماه گذشته17353
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2106058

بازدیدکننده جاری : 4
آدرس آی پی : 3.209.80.87
,
امروز : 21, اکتبر, 2019

حالت های رنگی