امروز: یکشنبه 15 تیر 1399 برابر با 05 جولای 2020

 

دارای مجوز  رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 93/28012

قوی ترین واکسن طبیعی دنیا

فارس/ ورود کرونا به کشورمان علاوه بر اینکه باعث داغدار شدن خانواده هایی به خاطر فوت عزیزانشان شد، خسارات سنگینی را در بخش های مختلفی، چون پزشکی، اقتصادی و ... به کشور وارد کرده که شاید مدت ها طول بکشد آمار این خسارات را درآورد و مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. اما ورود این ویروس منحوس فقط با شر و بدی همراه نبوده بلکه اثرات خیر و خوبی هم برای ما داشته است.

در این مدت سه هفته ای که کل کشور درگیر کروناست اخبار زیادی را از شرکت های داروسازی و دانش بنیان در خصوص تولید محصولات دارویی و لوازم بهداشتی می شنویم، همه این شرکت ها با ظرفیتی سه تا چهار برابری مشغول کارند و یک همبستگی و همدلی عجیبی را بین اقشار مختلف جامعه از بسیجی، روحانی، معلم، پزشک، پرستار و... ایجاد کرده است دقیقا شبیه دوران جنگ که کسی به فکر پست و مقاوم و شهرت نبود و همه دست در دست هم می خواستند با دشمن بجنگند.

این بار هم دشمن ما ویروسی شده که البته حرف و حدیث در خصوص تولید آن و انتقالش و جنگ بیولوژیکی بسیار است که بررسی آن را می گذاریم بعد از فروکش کردن تب بیماری در کشور.

در همدان جوانان نخبه کم نیستند و یکی از آن ها بابک عزتی رنجبر، کارشناس ارشد گیاهان دارویی و مخترع چند داروی گیاهی است که مدتی است به تولید دارو های گیاهی و مکمل های طبیعی رو آورده و در این زمینه مقالات و ثبت اختراع هم داشته است.

یکی از اختراعات او که در این روز ها بسیار می تواند مفید و کمک کننده باشد مکمل طبیعی با نام تجاری «کرویا» است که در سال 96 در اداره مالکیت های معنوی ثبت کرده و با اخذ مجوز های مربوطه به تولید رسانده است.

بابک عزتی رنجبر سال ها در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کلاس های آموزش گیاهان دارویی و طب سنتی داشت و او را از همان سال ها می شناختم، از همان دوران برای تغییر سبک زندگی و روی آوردن مردم به اصلاح خورد و خوراکشان بسیار تلاش می کرد و در هر محفل و مجلسی که دعوت می شد بر روی این موضوعات تأکید می کرد و آموزش های او تنها در کلاس و مجلس ختم نشد بلکه در شبکه های اجتماعی نیز ادامه دارد.

شماره اش را داشتم با او تماس گرفتم و دنبال قرار ملاقاتی بودم که به علت مشغله کاری اش و رفت و آمد در مسیر همدان- تهران این قرار به سرانجام نرسید بنابراین گزارش ما از طریق تماس تلفنی و استفاده از شبکه مجازی تهیه شد و شد یک گزارش از راه دور.

البته او بعد از پرسش و پاسخ فیلمی آموزشی را در اختیار خبرگزاری قرار داد تا مردم بیشتر با خواص استفاده از مواد مغذی و افزایش ایمنی سیستم بدن به منظور مقابله با بیماری های مختلف و یا بیماری هایی، چون کرونا که مستقیم سیستم ایمنی بدن را نشانه می رود آشنا شوند.

آقای مهندس! در ابتدا چند مورد از آنتی بیوتیک های طبیعی و واکسن های طبیعی را نام ببرید و بگویید کدام قوی تر است؟

قبل از تولید و ورود آنتی بیوتیک های شیمیایی به زندگی مردم در دنیا، آن ها از مواد طبیعی که در طبیعت و اطراف محل زندگی شان وجود داشت استفاده می کردند. امروز استفاده بی رویه از این آنتی بیوتیک ها خود معضلی شده که بسیار شنیده و دیده ایم که می گویند بدن در مقابل این آنتی بیوتیک مقاوم شده و جواب نمی دهد، چون میکروب دائم در حال تغییر و جهش یافتن است پس ما مجبوریم برای مقابله، آنتی بیوتیک های قوی و موثرتری بسازیم که عوارض جبران ناپذیری به سیستم بدن وارد می کند و منشا بیماری های دیگر در آینده می شود.

چند سالی است که دنیای غرب به گیاهان دارویی و دارو هایی گیاهی روی آورده و به استفاده مردمش از آن ها تأکید دارد.

سیستم دفاعی بدن در مقابل ورود انواع ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و ... به مانند یک سد عمل می کند، هرچه این سد قوی تر و محکم تر باشد بدن سالم تر بوده و کمتر در مواجهه با بیماری قرار می گیرد.

قوی بودن این سد دفاعی به عوامل مختلفی، چون توجه به سبک غذایی سالم، عدم استفاده از غذا های فرآوردی شده فست فودی، ورزش و فعالیت بدنی ثابت، استنشاق هوای تازه و پاک، مصرف آب به دور از هر آلودگی و ... بستگی دارد.

این مطالب را در ابتدا گرفتم که به اینجا برسم که بدن ما سازگاری خوب و عجین شده ای با طبیعت دارد و واکنش در مقابل آنتی بیوتیک های طبیعی هم بالطبع بهتر و عالی تر خواهد بود.

یکی از این آنتی بیوتیک و تقویت کننده های سیستم ایمنی طبیعی و موثر در دنیا گیاه سرخارگل یا اکیناسه بوده که بومی آمریکای جنوبی است و از آن برای رفع انواع عفونت ها و زخم ها استفاده می شود.

از سرخارگل فرآورده های مختلفی تولید شده و حدود 20 سالی است که به ایران آمده و عده ای از محققان معتقدند که زیاد با مزاج ایرانی سازگاری ندارد و در برخی از افراد ایجاد حساسیت می کند.

یکی دیگر از آنتی بیوتیک های قوی موسیر و سیر است که به علت داشتن ترکیبی سولفوردار به نام آلیسین است که خواص ضدقارچی، ضدویروسی و حتی ضدانگلی داشته و در برابر انواع متنوعی از باکتری ها، چون سالمونلا و اشرشیا مفید است.

یکی دیگر از بهترین دارو های گیاهی که به عنوان یک آنتی بیوتیک قوی در دنیا شناخته شده پونه کوهی است که خاصیت ضد میکروبی و قارچی دارد، همچنین زنجبیل در دنیا به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی شناخته شده و خاصیت ضدباکتریایی بر باکتری های فاسد کننده مواد غذایی دارد؛ و عسل که یکی از قدیمی ترین آنتی بیوتیک های طبیعی بوده و در قرآن از آن به عنوان «شفا» یاد شده و در کتب پزشکی حکیمان و طبیبان گذشته این سرزمین بسیار به نام عسل برای درمان بیماری ها برمی خوریم که مقالات و تحقیقات بسیار زیادی در مورد آن و خواص درمانگری اش نوشته شده است.

بره موم
و، اما یکی دیگر از قوی ترین آنتی بیوتیک های موجود در طبیعت ماده ای قهوه ای رنگ به نام «پرولیس» یا همان «بره موم» بوده که توسط زنبور برای محافظت از کندو در مقابل ورود عفونت، سرما و عوامل محیطی تولید و ذخیره می شود.

فلاونوئیدها، پلی فنول و فنول ها مهمترین مواد موثر دارویی موجود در بره موم بوده که نقش اصلی را در ایجاد خاصیت ضد عفونی و تقویت سیستم ایمنی بدن ایفا می کنند، زنبورعسل مواد اولیه آن ها را از صمغ موجود در جوانه درختان و گیاهان و به خصوص سوزنی برگان جمع آوری کرده و با ترکیب بزاق دهان و عناصر و گرده گیاهان و موم آن را درست می کند.

معتقدم بره موم یا پروپلیس قوی ترین آنتی بیوتیک طبیعی است که در طبیعت وجود دارد.

شما در مورد بره موم گفتید آیا استفاده از این ماده در صنعت داروسازی دنیا متداول است؟

بله، در حال حاضر در تمام کشور های پیشرفته دنیا از بره موم اشکال مختلف دارویی، چون قرص، کپسول، محلول و... را تولید می کنند و حتی از آن برای مصارف آرایشی و بهداشتی، چون ساختن انواع کرم ها و پماد ها بهره می گیرند، اگر شما در اینترنت در بین مقالات پزشکی ارتباط بره موم با سیستم ایمنی را جستجو کنید نزدیک به 3 هزار مقاله علمی معتبر جلوی چشم شما ظاهر می شود.

امروزه بره موم را با عنوان بمب آنتی بیوتیک طبیعی می شناسند که وجود انواع فلانوئیدها، پلی فنول ها، فنول ها و... در بره موم اقسام مختلف میکروارگانیسم های مخرب را از بین برده و باعث افزایش سیستم ایمنی بدن در مقابل آن ها می شود.

بفرمایید کشور ما در استفاده از این ماده طبیعی برای تولید دارو در چه جایگاهی قرار دارد؟

خوشبختانه چند سالی است که شاهد گرایش و مطالبه مردم در استفاده از دارو هایی با منشا گیاهی و طبیعی هستیم و در این زمینه رشد خوبی داشته ایم، اما در خصوص استفاده از بره موم در تولید دارو در ایران حدود پنج سالی است که برخی شرکت های دارویی کشور به سراغ آن رفته اند، ولی هنوز پتانسیل دارویی این ماده ارزشمند هنوز بالفعل نشده و کاربرد های متنوع آن مغفول مانده است، ما در صنعت دارویی کشور نسبت به کشور های پیشرفته دنیا در این مورد عقب هستیم.

در حال حاضر کشور برزیل یکی از برند های معروف بره موم در دنیاست و یا همین ترکیه چند سالی است که بره موم را به قیمتی پایین از زنبورداران ما خریداری کرده و به کشور خود می برد و با تبدیل به دارو با چند برابر قیمت به کشور های اروپایی می فروشد، این در حالی است که به علت عدم شناخت از فواید بره موم زنبوردار ها آن را تا همین چند سال پیش بعضا دور می ریختند.

ماده اصلی دارویی که شما برای افزایش سیستم ایمنی بدن تولید کرده اید بره موم است در مورد اینکه از کجا و چه زمانی به تولید دارو پرداختید و مراحل تولید آن توضیح بدهید:

بنده 15 سالی است که در زمینه گیاهان دارویی فعالیت دارم و مناطق طبیعی و رویشگاه های گیاهان بومی منطقه را می شناسم، در این زمینه مقالات علمی مختلفی دارم و به نحوی گیاه آویشن همدانی را در کنگره علمی کشور لهستان ارائه کردیم.

در حوزه دارو های طبیعی و سنتی چند اختراع جدید را به ثبت رسانده ام و از جمله آن ها اولین داروی طبیعی برای درمان امراض التهابی و روماتیسم و اولین داروی طبیعی درمان خارپاشنه بود، از دو سال پیش تصمیم گرفتم کار تحقیقاتی خودم را بر روی بره موم که اطلاعاتی در خصوص آن کسب کرده بودم شروع کنم؛ بنابراین شرکتی فناور در پارک علم و فناوری ایجاد کردم و با استفاده از آزمایشگاه این مجموعه و کمک چند تن از داروسازان و اساتید منابع طبیعی کار تحقیقاتی بر روی بره موم را شروع کردم.

برای تهیه بره موم به نقاط مختلف ایران سفر کردم و بعد از آنالیز و انجام آزمایشات بر روی بره موم های هر یک از مناطق مختلف متوجه شدم که ترکیبات بره موم این مناطق با توجه به پوشش گیاهی هر منطقه، نوع آب و هوا و... با هم فرق داشته و کیفیتی متفاوت دارند.

شاید برای عده ای سوال پیش بیاید که خود بره موم چیست؟ بره موم از صمغ درختانی است که که توسط زنبور ها جوانه های برگ و شیره درختان جمع آوری و به کندو آورده می َشود. این صمغ بعد از فرآوری به وسیله زنبورعسل به بره موم تبدیل شده و این ماده تولید شده دیگر هیچ شباهتی از نظر ظاهر و خواص با صمغ اولیه ندارد.

همدان قطب گیاهان دارویی و طب سنتی کشور معرفی شده به نظر شما چه کاستی ها و کمبود هایی در این مورد وجود دارد؟

همدان دارای تنوع گیاهی منحصر به فرد و سابقه پزشکی مکمل در دنیاست و وجود حکیم بوعلی سینا در این شهر خود یک ظرفیت بزرگی برای ما محسوب می شود. در همدان سخت افزار های خوبی، چون آزمایشگاه ها، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی داریم، ولی سرعت رشد علمی در حوزه گیاهان دارویی خوب نیست و این را می توان از همایش ها، ارائه دستاورد ها در این حوزه احساس کرد؛ رشد در حوزه صنعت گیاهان دارویی وضعیت مناسبی ندارد که البته نباید اینگونه باشد.

در همدان سه کارخانه داروسازی در تویسرکان داریم که بیشتر در زمینه تولید دارو های شیمیایی فعال است و افرادی مثل من که در حوزه تولید مکمل های طبیعی فعالیت می کنند باید مواد خام را به استان های دیگر بفرستند تا در آنجا فرآوری شده و محصول نهایی به سفارش ما تولید شود که این برای شهری، چون همدان با این همه ظرفیت انسانی و طبیعی اتفاق خوبی نیست.

خواندن 94 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در پزشکی و سلامت
خواندن کد خبر: 9477

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز101
mod_vvisit_counterدیروز3676
mod_vvisit_counterاین هفته101
mod_vvisit_counterهفته قبل24371
mod_vvisit_counterاین ماه14532
mod_vvisit_counterماه گذشته91539
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2562580

بازدیدکننده جاری : 56
آدرس آی پی : 3.235.239.156
,
امروز : 05, جولای, 2020

حالت های رنگی